»آخرین مطالب
قال رسول الله (ص) : إنی بعثت لأتمم مکارم الأخلاق:
توصیه امام صادق برای کسب علم

توصیه امام صادق برای کسب علم

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

حضرت فرمودند:  علم و دانش به يادگيرى نيست، بلكه نورى است در دل كسى كه خداى متعال مى‏خواهد او را هدايت كند، اگر طالب علم هستى ابتدا بندگى حقيقى را در خود به وجود آور، و علم را براى عمل كردن بياموز، و از خداوند فهم بخواه تا تو را فهيم گرداند، گفتم: اى شريف! فرمود: بگو: يا أبا عبد اللَّه، گفتم: يا ابا عبد اللَّه! حقيقت بندگى‏ چيست‏؟ فرمود: به سه چيز است: اول اينكه بنده آنچه را خدا به او بخشيده ملك خود نداند، زيرا بندگان مالك نيستند، بلكه مال را از آن خدا مى‏بينند، و هر كجا خدا فرمان داد مصرفش مى‏كنند، دوم اينكه: بنده تدبير امور خودش را نمى‏نمايد،

سوم اينكه: تمام وقت خود را صرف انجام اوامر خدا و ترك نواهى او كند،

بنا بر اين؛ هر گاه بنده چيزى را كه خدا به او بخشيده ملك خود نداند انفاقش در راه خدا بر وى آسان گردد، و هر گاه تدبير امورش را به دست مدبّر واقعى سپرد، سختيهاى دنيا برايش آسان شود، و هر گاه بنده به امر و نهى خدا گردن نهاد، هيچ گاه با مردم جدال نمى‏كند، و به آنان فخر نمى‏فروشد.
هر گاه خداوند به بنده اين سه خصلت را عطا فرمود، دنيا و شيطان و مردم در نظرش خوار مى‏شود، و به خاطر مال جمع كردن و فخر فروشى به دنبال دنيا نمى‏رود، و از مردم عزّت و مقام نمى‏طلبد، و اوقاتش را هدر نمى‏دهد، اين اوّلين درجه پرهيزگاران است، خداوند متعال مى‏فرمايد: (جهان آخرت را براى كسانى مهيّا نموديم كه در روى زمين دنبال مقام‏پرستى نرفته و مرتكب فساد نشده باشند و پايان نيك براى پرهيزگاران است).
مشكاة الأنوار / ترجمه هوشمند و محمدى ؛ متن ؛ ص۷۰۱ 

 

گفتم: يا ابا عبد اللَّه! مرا نصيحتى فرما، فرمود: تو را به نه چيز سفارش مى‏كنم، و اين نه چيز سفارش من است به كسانى كه پويندگان راه به سوى خدا هستند، و از خداوند مى‏خواهم كه تو را در عمل به آنها توفيق عنايت فرمايد، سه تاى آنها در تربيت نفس است، و سه تاى آنها در بردبارى، و سه تاى آنها در علم، آنها را به خاطر بسپار، و در مورد آنها سهل انگارى مكن، عنوان گويد: دلم را براى شنيدن آماده ساختم.

حضرت فرمود: اما سه وصيتى كه به تربيت نفس مربوط مى‏شود: اول اينكه: آنچه را دوست ندارى نخور، زيرا موجب حماقت و نادانى مى‏شود، دوّم اينكه: تا گرسنه نشدى غذا نخور، و هر گاه خواستى غذا بخورى غذايت حلال باشد و بسم اللَّه بگو، و به ياد آور سخن رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله را كه فرمود: آدمى ظرفى را بدتر از شكمش پر نكند، در اين صورت اگر ناچار شد يك سوم آن را براى غذايش، و يك سومش را براى نوشيدنى، و يك سوم ديگر را براى نفس كشيدن بگذارد.
اما آن سه خصلت كه در بردبارى است: اول اينكه، اگر كسى به تو گفت: اگر يكى بگويى ده تا مى‏شنوى، بگو: اگر ده تا هم بگويى يكى نمى‏شنوى، دوم اينكه، اگر كسى دشنامت داد بگو: اگر تو راست مى‏گويى از خدا مى‏خواهم كه مرا ببخشد، و اگر دروغ مى‏گويى از خدا مى‏خواهم كه تو را ببخشد، سوم اينكه: اگر كسى تو را تهديد نمود تو او را اندرز ده و برايش دعا كن.
و اما آن سه خصلت كه در علم است: اول اينكه، آنچه را نمى‏دانى از علما بپرس، و هرگز براى سرزنش كردن و آزمايش نمودن آنها سؤال نكنى، از عمل كردن به رأى خود بر حذر باش، و در هر چه احتياط را مناسب مى‏بينى احتياط كن، و از فتوى دادن بگريز همان گونه كه از دست شير مى‏گريزى، و گردن خود را پل براى مردم قرار مده‏
طبرسى، على بن حسن، مشكاة الأنوار / ترجمه هوشمند و محمدى – قم، چاپ: اول، ۱۳۷۹ش.

مشكاة الأنوار / ترجمه هوشمند و محمدى، متن، ص: ۷۰۳

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

نظر بدهید!!!

نظر شما برای “توصیه امام صادق برای کسب علم”

قالب وردپرس